Yazılım Geliştirme

Yazılım Geliştirme

Yazılım Geliştirme Süreçleri

Yazılım bir işlerin yerine getirilmesi için bilgisayara komutlar veren bir diziden oluşan program olarak adlandırılmaktadır. Bu programların oluşturulması için birçok farklı iş kolunda bilgisayar sistemleri üzerinde ihtiyaçlar bulunmaktadır. Yazılım sistemlerinin işletmelerde kullanılması amacıyla yazılım geliştirme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde yazılım sistemleri belirli bir mühendislik çerçevesinde tasarlanıp, geliştirilerek ürün haline getirirler.

Günümüzde bankacılıktan sağlık kuruluşlarına, şirket yönetimlerinden haberleşmeye, ulaşımdan eğitime kadar her türlü iş kolunda bilgisayar kullanımı bulunduğundan dolayı bütün bu sektörlerde yazılım ihtiyaçları da bulunmaktadır. Yazılımlar bu işletmelerin işlerini yürütmesi sırasında herhangi bir noktada kendilerine büyük bir pratiklik sağladığı için bilgisayar üzerinden yürütülme imkanı bulunan her işlem için yazılım sistemleri oluşturulması talep edilmektedir.

Yazılım sistemlerinin iş dünyasına kazandırılması noktasında emek veren bilgi ve tecrübesini ortaya koyan tasarımcılara yazılım geliştirme uzmanı denilmektedir. Bu uzmanlar bilgisayar üzerinden farklı yazılım dillerini öğrenerek uzun yıllar boyunca edindikleri tecrübeler sayesinde yazılım sistemleri üretmektedirler. Günümüzde yazılım sistemleri üretimi yapan birçok firma her gün bu konuda tecrübe sahibi ve yetenekli kişileri istihdam etme ve bu sayede daha üstün ve daha kullanışlı yazlımlar üretmeye çalışmaktadırlar.

Yazılım Geliştirme Süreci Nasıl İşler?

Herhangi bir işletmede veya kurumda bir işlemin gerçekleştirilmesi için kullanılacak yazılım belirli bir sistem üzerinde çalışılarak üretilir. Yazılım geliştirme süreci adı verilen bu sistemde belirli adımlar; planlama, dokümantasyon, tasarım, ürün geliştirilmesi, test etme ve çözümün ortaya konulması olarak sıralanmaktadır. Çoğu zaman yeni bir yazılım ortaya koyulurken geliştiriciler birlikte çalışarak bir takım oluşturur ve farklı fikirlerin birleşimi ile daha olumlu sonuçlar ortaya çıkmasını sağlarlar. Geliştirme süreçlerinde yazılım işletmelerinde birçok farklı metot uygulanarak en hızlı geliştirme sağlanır.